Péter-Pál napi grábóci búcsú

 Két évszázados hagyomány

Híres búcsújáró helyen, a Bonyhádtól (Bátaszék felé) nyolc kilométerre található Grábóc kolostoránál jártak az Újszentiváni Szerb Közösségi Egyesület tagjai. A zarándokok főként Magyarország szerb településeiről érkeztek a Péter napi búcsúra. De jöttek Szerbiából és Romániából is. A magyarországi szerb ortodox püspök és vendég főpapok miséztek e jeles napon. Ilyenkor felelevenednek a régi szokások, a körmenet, a kalácsáldás és vecsernye.

 A grábóci szerb kolostor jelentősége messze túlmutatott a megye határain. Az egész Kárpát-medencei szerbség szellemi és vallási központja volt, egy valóságos "magyar Athosz". 1585-ben alapították és innen kezdve 1974-ig, az utolsó szerzetes haláláig (néhány háborús évet leszámítva) folyamatosan működött.

A jelenlegi templom 1736 és1741 közt épült. Tornya és kupolatornya 1796-ból származik. A kolostor

művelődéstörténeti szerepének megfelelően művészileg is kiemelkedő alkotás. Ikonosztáza 1768-ra lett kész, képeit Vasilij Osztojity, újvidéki festő készítette. A freskók 1784-85-ben készültek az ugyancsak újvidéki Andrej Saltist vezetésével.

A templomot és az időközben szociális otthonná átalakított kolostort 1994-ben a szerb egyház ismét birtokba vehette. Műemléki védelem alatt áll a templom feletti domboldal szerb temetője is, ahol még néhány 18. századi keresztet is láthatunk. Nemrégiben Szilágyi Mihály írta meg a grábóci kolostor történetét.

Grábóci búcsú

A pravoszláv (ortodox) naptár szerinti Péter-Pál napján rendezik a grábóci búcsút, amelyen hagyományosan több száz magyarországi, szerbiai, romániai és  horvátországi szerb ad egymásnak találkozót.

A két évszázados múltra visszatekintő kolostori összejövetel, azaz "monastirski zbor" Péter és Pál apostolt dicsőítő szentmisével kezdődik. Az istentiszteletet körmenet követi, majd búza- és kalácsszentelést tart a bánáti püspök. A dióval, mazsolával készült csemegét agapészerűen szétosztják a hívek között, akik a templom melletti téren sütnek-főznek maguknak.

A tompán zúgó földalatti harang

A búcsú azt a nemes célt szolgálja, hogy a magyarországi szerbeket egybegyűjtse. A szerbeknek


Trianon után történt átköltöztetése nyomán sok olyan szerb él főleg Horvátországban, akiknek Magyarországon voltak az ősei. Az utóbbi években egyre többen zarándokolnak a határon kívülről is.

Egy legenda szerint, a kolostortól nem messze, egy valamikori templom alatt lehet elásva az a harang, amely újhold idején tompán zúg a föld alatt. A hely közelében régen, nyári holdvilágnál tündérek találkoztak, hosszú hajukat fésülték, és kólót táncoltak.

Dunai Józsefné

Újszentiván Szerb Nemzetiségi Önkormányzat elnöke

Megjegyzések